Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą korzystać z poczty elektronicznej Gmail, wszystkie ich adresy e-mail będą znajdowały się w domenie "@student.uw.edu.pl". Mają też dostęp do współdzielonego kalendarza, komunikatora Google Talk oraz serwisu do publikacji treści Blogger. "Google Apps dla Szkół i Uczelni" umożliwia również korzystanie z niezwykle funkcjonalnych aplikacji. Jedna z nich pozwala przechowywać, udostępniać i edytować pliki online, a druga umożliwia tworzenie witryn www i udostępnianie zdjęć, grafik i filmów. Z usług korzystać można poprzez komputery stacjonarne i urządzenia przenośne, np. telefony komórkowe.

Reklama

Jestem przekonana, że dzięki nowym narzędziom studenci zyskują ciekawe możliwości współpracy i dzielenia się wiedzą - powiedziała rektor UW, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow podczas spotkania z przedstawicielami firmy Google.

Przechowywanie danych w chmurze to technologia, która jest wykorzystywana przez wiele uniwersytetów na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych 66 ze 100 najlepszych uczelni wyższych korzysta z Google Apps dla Szkół i Uczelni. Wdrażając tę nową technologię, Uniwersytet Warszawski dołącza do wielu europejskich uniwersytetów, które dają studentom narzędzia i kompetencje potrzebne w środowisku pracy przyszłości.

Kolejnym krokiem będzie umożliwienie integracji kont studentów z usługami Google+ i YouTube. W przyszłości z narzędzi Google Apps dla Szkół i Uczelni będzie mogła korzystać kadra naukowa Uniwersytetu Warszawskiego.