Polska i Chiny zacieśnią współpracę gospodarczą. Ma powstać komitet międzyrządowy sterujący współpracą przemysłową i w dziedzinie wysokich technologii. Zdaniem premiera Chin Wen Jiabao doprowadzi to do podwojenia wymiany handlowej w ciągu 5 lat. Wizyta premiera Chin w Warszawie potwierdza, że Pekin traktuje Warszawę jako strategicznego partnera w Europie Środkowej (obroty w handlu wzajemnym osiągnęły wartość 14 mld euro w 2011 r.).

Reklama

Chiny chcą także zwiększyć zaangażowanie w całym regionie. – Będziemy współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 r. – mówił w czwartek Wen Jiabao.

Zapowiedział też, że podjęte zostaną działania na rzecz zrównoważenia handlu między Chinami a Europą. Jednym z pomysłów jest stworzenie funduszu inwestycyjnego w wysokości 10 mld dol., z którego finansowane byłyby projekty na rzecz współpracy. Miałyby także zostać utworzone komisje dwustronne zajmujące się handlem i sekretariat ds. współpracy. Władze Chin obiecały też stworzenie 5 tys. miejsc stypendialnych dla młodych ludzi z Europy Środkowej.