Pedagogika - dla kogo te studia?

Reklama

Pedagogika to kierunek wybitnie humanistyczny. Każda z wielu proponowanych przez uczelnie specjalności opiera się na wiadomościach - poza tymi stricte pedagogicznymi - psychologicznych, socjologicznych i filozoficznych.

Studia mają na celu wykształcenia pedagogicznego myślenia i postrzegania świata. Z pewnością są skierowane do osób, które są gotowe pracować z ludźmi, są empatyczne, ale zarazem opanowane.

Rekrutacja

By dostać się na pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim, trzeba wygrać konkurs świadectw. Przy obliczaniu punktacji brane pod uwagę są wyniki egzaminów z: języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego i jeszcze jednego wybranego przedmiotu (biologia, chemia, fizyka, geografia, filozofia, historia, historia sztuki albo język łaciński). Wagi przydzielane są w następujący sposób:

język polski, poziom podstawowy - 35 procent

matematyka, poziom podstawowy - 10 procent

język obcy nowożytny, poziom podstawowy - 25 procent

dodatkowy przedmiot - 30 procent

W ubiegłym roku najwięcej, bo niemal 11 osób starało się o jedno miejsce na specjalności zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Sporym powodzeniem cieszyła się także pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną - 6,6 osoby na jedno miejsce. Najmniej chętnych - 2,7 na jedno miejsce - było na pedagogice zdrowia.

Pedagogika - jak wyglądają studia?

Najpopularniejszy spośród kierunków na UŚ - zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne - wybrać powinni tylko ci, którzy nie boją się pracy z dziećmi. W czasie studiów nauczą się, jak nowatorsko uczyć dzieci. Wśród zagadnień poruszanych w toku studiów są: arteterapia, biblioterapia, metodyka pracy korekcyjno-wyrównawczej, komunikacja interpersonalna, aktywność językowa i matematyczna dziecka.

Osoby, które ukończą takie studia, mogą znaleźć pracę w przedszkolach, szkołach, świetlicach, sanatoriach dla dzieci.

Na również popularnej pedagogice resocjalizacyjnej studenci uczą się o patologiach i zagrożeniach życia społecznego, mechanizmach powstawania subkultur młodzieżowych. Dowiadują się, jak wygląda praca z przestępcami, trudną młodzieżą, rodzinami patologicznymi. Tu - jak zapewnia UŚ - wiedza teoretyczna wsparta jest praktykami.

Absolwenci tej specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w zakładach karnych, poprawczakach, schroniskach dla nieletnich, ośrodkach wychowawczych, centrach terapii uzależnień, a także w policji.

Reklama

Pedagogika - co z pracą po studiach?

Pedagogika jest kierunkiem, którego absolwenci często zasilają szeregi bezrobotnych. Mimo to co roku studia te są oblegane. Czy warto więc myśleć poważnie o pedagogice, zwłaszcza gdy trąbi się o likwidowaniu szkół i przedszkoli?

Odpowiedź może wydawać się banalna, ale pasuje ona niemal do każdego zawodu: jeśli ktoś faktycznie czuje powołanie, z pracą nie będzie miał problemu. I nie musi to być koniecznie praca typowa dla tych studiów: w szkole czy w przedszkolu. Pedagogika daje szeroką wiedzę z zakresu kontaktów między ludzkich, ale także szkolenia, również siebie.

Oto jeden z ciekawych głosów, który pojawił się w jednej z internetowych dyskusji na temat studiowania pedagogiki:

Taki kierunek jak pedagogika powinien Was wszystkich nauczyć patrzeć na świat po ludzku, powinniście być specjalistami w pisaniu CV i listów motywacyjnych, być specjalistami w nauczaniu nie tylko innych, ale przede wszystkim siebie. Sektor prywatny oferuje mnóstwo możliwości pracy dla ludzi, którzy potrafią oddziaływać na innych ludzi. Ja po roku od zdobycia mgr jestem brokerem ubezpieczeniowym i zarabiam 20000 miesięcznie.

Z drugiej strony pojawiają się i takie głosy:

Dwa lata temu skończyłam studia pedagogiczne w Częstochowie, nie dość, że 5 lat miałam męczarnie to teraz pracy nie mogę znaleźć!!!!! Wszędzie jedna i ta sama wymówka, nie spełniam określonych wymagań albo zbyt dużo pedagogów już w naszym kraju jest!!! LUDZIE POMOCY !!!!

Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze pedagogiki, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja naprawdę chcę to robić? Nawet mimo takich ostrzeżeń, jak to powyżej.