Studia:

Reklama

Wszelkie filologie to studia ze wszech miar humanistyczne. Jednak czasy, gdy do wyboru były jedynie specjalizacje: nauczycielska czy tłumaczeniowa, bezpowrotnie minęły. Co roku mury uczelni opuszcza tak wielu filologów, a zwłaszcza anglistów, że sama biegła nawet znajomość języka to za mało, by mieć duże szanse na znalezienie pracy. Dlatego do wyboru jest coraz więcej specjalności, łączących nieraz język angielski z innymi językami obcymi.

Uniwersytet Śląski, gdzie w ubiegłym roku rekrutowano kandydatów na osiem specjalizacji na filologii angielskiej, w tym roku ofertę zwiększył o kolejne dwie. W czasie rekrutacji na rok akademicki 2011/2012 największą popularnością cieszył się program tłumaczeniowy z językiem chińskim - o jedno miejsce starało się aż 15 kandydatów.

Rekrutacja:

By starać się o miejsce na filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim, trzeba wykazać się zdaną maturą z języka angielskiego. Pod uwagę brane są wyniki z egzaminu zarówno pisemnego jak i ustnego. Procenty uzyskane na egzaminie przelicza się na punkty:

- na poziomie podstawowym 1% - 1 pkt

- na poziomie rozszerzonym 1% - 1,5 pkt

- ze szkoły dwujęzycznej 1% - 2 pkt

Specjalności:

Spośród dziesięciu specjalności oferowanych przez UŚ, na uwagę zasługuje zupełnie nowy program - projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania (SPRINT-WRITE). Studia te łączą zagadnienia humanistyczne z technicznymi. Ci, którzy zdecydują się na naukę na tym kierunku, poznają m.in. teorię narracji oraz historię sztuki, ale także będą uczyć się rysunku oraz tworzenia fabuły i "świata" gry.

Ci z kolei, którzy widzą swą przyszłość jako tłumacza, mają do wyboru języki: chiński, arabski, niemiecki i japoński, przy czym ten ostatni program to nowość na UŚ. Dużą popularnością w ubiegłym roku cieszył się także język biznesu - tu o miejsce walczyło aż dziesięć osób. W programie studiów jest tworzenie korespondencji handlowej i biznesowej, a także bieżące zagadnienia ekonomiczne, społeczne i polityczne.

Więcej informacji o rekrutacji na Uniwersytet Śląski znajdziesz TU.

Praca po studiach:

Jeśli zamierzasz studiować anglistykę z myślą o pracy w szkole, rzeczywistość po studiach może cię rozczarować. Po pierwsze szkół raczej ubywa, niż przybywa. A po drugie - sporym rozczarowaniem mogą być zarobki. Dlatego właśnie tworzone są nowe specjalności, które mają nadążyć za rynkiem pracy. W tym roku z pewnością sporym powodzeniem cieszyć się będzie projektowanie rozrywki interaktywnej, a także program tłumaczeniowy z językiem japońskim.

Absolwenci powtarzają, że każdą filologię warto jest w czymś połączyć, by zaoferować pracodawcy nie tylko biegłą znajomość języka, ale także wiedzę z konkretnej dziedziny.

Reklama

Rynek pracy anglistów możne nie rozpieszcza, ale przy obecnej sytuacji gospodarczej raczej żaden absolwent renomowanego kierunku polecanego w rankingach nie możne spać spokojnie. Ogólnie uważam, że nie jest źle. Trzeba się nachodzić za tym, na czym nam zależy, to fakt, ale dla chętnych nie ma rzeczy niemożliwych - napisała na forum internetowym jedna z absolwentek.