Raport dotyczący zarobków na poszczególnych uczelniach podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich opisuje sytuację absolwentów, których staż pracy nie przekracza roku. Ci, którzy mogą się pochwalić dyplomem warszawskiej SGH, mogli w 2012 roku liczyć na zarobki rzędu 3500 złotych brutto. Na drugim miejscu - z płacą sięgającą 3380 zł - znaleźli się absolwenci Politechniki Warszawskiej. Tym sposobem na czele znalazły się dwie wyższe szkoły z Warszawy, obie niehumanistyczne.

Reklama

Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, której młodzi absolwenci zarabiali w ubiegłym roku średnio 3200 zł. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden uniwersytet. Uniwersytet Warszawski, podobnie jak krakowska AGH, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka oraz uniwersytety ekonomiczne we Wrocławiu i Poznaniu, gwarantowały świeżo upieczonym absolwentom pierwszą płacę w wysokości średnio 3000 zł brutto. Pierwszą dziesiątkę zamyka SGGW z pensją brutto 2 967 zł.

Renomowane uniwersytety - Wrocławski i Jagielloński - uplasowały się w połowie drugiej dziesiątki, zapewniając absolwentom płacę w wysokości średnio 2500 zł.

Sedlak&Sedlak policzył też średnie zarobki absolwentów niezależnie od długości stażu. Tu też zdecydowanym liderem jest SGH, której absolwenci w ubiegłym roku zarabiali średnio 8100 złotych brutto. Na drugim miejscu z zarobkami w wysokości 7000 złotych są osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską. Na 5875 zł miesięcznej pensji mogą za to liczyć ci, którzy swą edukację zakończyli dyplomem Politechniki Gdańskiej.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Politechnika Wrocławska - 5650 zł oraz Uniwersytet Warszawski - 5500 złotych. Jest to jedyny nieekonomiczny uniwersytet w pierwszej dziesiątce. Zamyka ją Politechnika Śląska w Gliwicach ze średnimi zarobkami w wysokości 5000 zł.