Na Uniwersytecie Wrocławskim bezspornym hitem jest psychologia - na 85 miejsc zgłosiło się aż 1408 chętnych. Oznacza to, że o jeden indeks rywalizuje ponad 16 osób. Bardzo popularna jest również komunikacja wizerunkowa, gdzie o na jedno miejsce jest niespełna 15 chętnych. Pożądane, choć już nie aż tak jak w ubiegłych latach, jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Tu miejsc jest 120, a chętnych niemal 1300.

Reklama

Na Uniwersytecie Warszawskim z kolei najpopularniejsze są prestiżowe Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie, gdzie na 75 miejsc przypada 1162 kandydatów. Oznacza to, że indeks wywalczy tylko co piętnasty z nich. Bardzo popularna jest filologia angielska oraz ekonomia - 13,7 osób na jedno miejsce, oraz biotechnologia - 13,2 osób na miejsce. Ciekawe jest powodzenie iberystyki, gdzie o jeden indeks walczy 12 osób.

Anglistyka jest oblegana również na Uniwersytecie Śląskim, tu jednak kandydaci wybrali specjalność tłumaczeniową z językiem chińskim. Taka mieszanka sprawiła, że o jedno miejsce stara się ponad 12 osób. Niewiele mniej chętnych jest na analogiczny kierunek tyle że z językiem japońskim. Studia językowe, pod względem popularności, ustępują tylko reżyserii, gdzie bój o miejsce będzie najbardziej zacięty. Indeks uzyska co 13 z kandydatów.

Filologie rządzą również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spośród studiów językowych najpopularniejsza jest japonistyka - 14,6 osób na jedno miejsce, a także anglistyka - 13,9. Ale także filologia szwedzka i hiszpańska - około 10 osób. Hitem jest kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce stara się 15 osób.

Wysoko w rankingach popularności plasuje się prawo, które na UWr chce studiować niemal dziesięć razy więcej osób niż jest miejsc. Stosunkowo mniejszym powodzeniem cieszy się ten kierunek na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie na jeden indeks przypada ponad czterech chętnych. Na Uniwersytecie Śląskim prawo chce studiować najwięcej, bo ponad 1600 kandydatów.

W zestawieniach brak jest europeistyki, politologii czy socjologii, a także bardzo popularnej pedagogiki. Jest za to oblegane na krakowskim UJ: weterynaria (niemal 10 osób na jedno miejsce) i zarządzanie mediami (prawie 12 osób na jedno miejsce).

Uczelnie ogłaszają teraz drugi nabór na kierunki, na których wciąż jest mniej kandydatów niż miejsc.