Brak stałych zarobków i nieregularne wpływy na konto osobiste wcale nie uniemożliwiają studentom nabycia karty kredytowej. A dostęp do dodatkowej gotówki na pewno wielu z nich się przyda. Należy jednak pamiętać, że nie każda oferta jest równie atrakcyjna, przed dokonaniem wyboru warto je porównać.

Reklama

Szukasz kredytu z niskim oprocentowaniem? Porównaj!

Bank zbada zdolność kredytową studenta

Wielu studentom trudno pogodzić naukę z pracą, nie mają więc stałych zarobków, ale nie oznacza to braku wpływów na konto, z czegoś bowiem muszą się utrzymywać. Dla jednych będą to pieniądze od rodziców, dla drugich - stypendia, dla jeszcze innych - wypłaty za prace dorywcze. Warto te źródła "dochodów" rejestrować na rachunku bankowym, bo to właśnie po przeanalizowaniu wpływów na konto bank podejmie decyzję o zdolności kredytowej studenta.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj banki nie wydają kart kredytowych świeżo upieczonym studentom, jest to możliwe dopiero po ukończeniu pierwszego semestru lub roku studiów. Oferty karty kredytowej dla studentów nie znajdziemy też w każdym banku. Jeśli bank, z którym student jest związany, jej nie posiada, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poszukał takich możliwości w innej instytucji. Będzie musiał wówczas przedłożyć wyciąg z konta w banku, w którym ma rachunek.

Reklama

Kryteria wyboru

Kartę kredytową warto dopasować do swoich potrzeb. Nie należy się decydować na wszystko, co proponuje bank. Mowa tu przede wszystkim o limicie kredytowym. Co prawda, w przypadku studentów nie jest on zwykle zbyt wysoki. Niemniej jeśli oceniamy, że wystarczy nam niższy, nie warto brać wyższego, który będzie niepotrzebnie kusił przy każdych zakupach i w rezultacie może wpędzić użytkownika karty w niepotrzebne długi.

Reklama

Ważnym parametrem decydującym o atrakcyjności karty kredytowej jest okres bezodsetkowy. Jest on różny w różnych bankach, może wynosić od niespełna 50 do nawet 60 dni. Im jest dłuższy, tym lepiej, bowiem tym więcej czasu mamy na spłatę kredytu. Jeśli uda się to zrobić w okresie bezodestkowym, pożyczka będzie zupelnie darmowa.

Jeśli jednak nie wyrobimy się we wspomnianym czasie, trzeba będzie zapłacić odsetki. Będą one pobierane także od transakcji gotówkowych - co do zasady bowiem darmowy kredyt w okresie bezodsetkowym dotyczy tylko płatności kartą, a gdy wypłacamy gotówkę, kredyt jest oprocentowany od pierwszego dnia. Z tego też powodu warto przyjrzeć się oferowanemu oprocentowaniu karty.

Oprócz odsetek banki zazwyczaj pobierają opłaty za użytkowanie karty. Najczęściej można ich uniknąć, wykonując transakcje kartą w odpowiedniej ilości bądź o odpowiedniej wartości. Należy więc sprawdzić, jakie wymogi w tym zakresie ma bank, którego ofertę chcemy wybrać i zastanowić się, czy uda nam się je spełnić.

Korzystanie z karty kredytowej często wiąże się także z możliwością uzyskania rabatów w różnych punkatch handlowych i usługowych. Warto zwrócić również i na to uwagę przed dokonaniem wyboru.

Karta dla studenta czy standardowa?

Karty kredytowe adresowane konkretnie do studentów oferują tylko dwa banki – Bank Zachodni WBK oraz PKO Bank Polski. Warunki, na jakich wydawane są te karty, wymienione są na poniższych ilustracjach.

TotalMoney.pl
TotalMoney.pl

Obie oferty charakteryzują niskie wymogi co do miesięcznych wpływów na konto - w przypadku PKO BP jest to 850 zł, w przypadku BZ WBK - zaledwie 650 zł. Wspólną cechą obu studenckich plastików jest ich oprocentowanie – wynoszące 10% w skali roku (jest to obecnie maksymalne oprocentowanie kart kredytowych). Zbliżony jest także okres bezodsetkowy – w PKO BP jest on o jeden dzień dłuższy niż w BZ WBK. Oba banki dają także możliwość uniknięcia opłat za użytkowanie karty.

Oferty BZ WBK i PKO BP to karty adresowane tylko do studentów. Aczkolwiek do tych dwóch ofert ich wybór się nie ogranicza, studenci mogą także ubiegać się o uzyskanie standardowej karty kredytowej. Na rynku wiele jest ofert, które nie wiążą się z koniecznością uzyskiwania wysokich dochodów czy ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto je rozważyć.

Brak środków na jesienne wydatki? Sprawdź oferty kredytów

Karta kredytowa może być dla studenta świetnym sposobem na sfinansowanie bieżących wydatków, np. rachunku za wynajem mieszkania, opłacenia czesnego czy wymarzonego wyjazdu. Należy jednak pamiętać, że pieniądze wypłacone z karty dość szybko trzeba zwrócić. Warto robić to terminowo, gdyż już nawet taki produkt jak studencka karta kredytowa buduje naszą historię kredytową i może wpływać na przyszłe możliwości zaciągnięcia większych pożyczek. Dlatego najważniejsze pytanie, na które student powinien sobie odpowiedzieć przed wypełnieniem wniosku o kartę, jest takie, czy rzeczywiście go na nią stać i czy będzie w stanie regulować zobowiązania wobec banku.