Każdy student ma wiele wydatków związanych na przykład z zakwaterowaniem czy wyżywienie, a do ich obsługi potrzebuje rachunku bankowego. Jeśli ma konto, to może otrzymywać stypendium bezgotówkowo, płacić kartą za zakupy, a w razie potrzeby poprosić rodziców o ty, by dokonali na nie przelewu, dlatego tak ważne jest to, by dokonał właściwego wyboru. Sprawdźmy zatem, który z banków oferuje najlepsze konto dla studenta.

Reklama

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne >>>

Do udziału w rankingu zgłosiło się 20 banków, które przysłały informacje zarówno o rachunkach osobistych przygotowanych specjalnie dla studentów (otrzymaliśmy 8 ankiet), jak i o kontach osobistych, które może założyć każda pełnoletnia osoba (otrzymaliśmy 12 ankiet).

Jakie założenia przyjęliśmy?

Reklama

Szukając najlepszego konta dla studenta, założyliśmy, że będzie ono zasilane kwotą 1000 zł miesięcznie. Jego posiadacz dokona czterech transakcji bezgotówkowych w miesiącu (łącznie w wysokości 300 zł), pięciu przelewów zewnętrznych przez Internet oraz trzy razy wypłaci gotówkę z bankomatu: dwa razy z bankomatu należącego do banku prowadzącego rachunek i raz z obcego. Każda wypłata wyniesie 100 zł.

Punktacja do rankingu znajduje się w poniższej ramce.

TotalMoney.pl

Kto zwyciężył?

W kategorii „konto studenckie” znalazło się aż sześć kont: Konto Praktyczne BGŻ BNP Paribas Banku, Konto Getin UP Free Getin Banku, Konto 360 Student Banku Millennium, Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego, eKonto dla młodych mBanku oraz Eurokonto IntroBanku Pekao SA.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont dla studentów - jesień 2015 (konta studenckie) TOP 3
Pozycja 1 2 3
Liczba punktów 11 9,5 9
Bank Nazwa konta Konto Praktyczne Konto Getin UP Free Konto Direct Konto 360 Student Eurokonto Intro eKonto dla młodych
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto Szczegóły konta Sprawdź konto
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE TAK TAK TAK TAK TAK
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK NIE TAK TAK NIE NIE
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK NIE NIE NIE NIE
Założenia rankingu:konto jest zasilane kwotą 1000 zł miesięcznieposiadacz konta dokonuje 4 transakcji kartą debetową w miesiącu na kwotę 300 złwykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internet2 razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku i raz z bankomatu "obcego" (każda wypłata to 100 zł) Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl

Ranking kont studenckich
pobierz plik

Na pierwszym miejscu znalazły się dwa konta: Konto Praktyczne BGŻ BNP Paribas Banku oraz Konto Getin UP Free Getin Banku. Rachunki te zdobyły 11 punktów.

Posiadacze Konta Praktycznego oferowanego przez BGŻ BNP Paribas (powstały po fuzji Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska) nie ponoszą żadnych opłat za prowadzenie rachunku. Konto jest bezpłatne bezwarunkowo dla wszystkich, którzy nie ukończyli 26 lat. Studenci nie zapłacą ani za przelewy internetowe, ani za wydanie i użytkowanie karty debetowej, ani za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Co więcej pieniądze zgromadzone na rachunku (maksymalnie 5 000 zł) będą oprocentowane 4% w skali roku.

Konto Getin UP Free Getin Banku, które jest w ofercie od kilku tygodni, to rachunek przeznaczony dla klientów od 18 do 28 roku życia. Jest ono w pełni darmowe, dlatego nic nie zapłacimy za użytkowanie karty debetowej i zewnętrzne przelewy przez Internet. Posiadacz rachunku za darmo wpłaca i wypłaca pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce. Co więcej, użytkownik Konta Getin UP może wybrać jeden z siedmiu wzorów karty debetowej, a płacąc nią za bilet do jednego z kin należących do sieci Cinema City otrzyma 10% zniżki. Zaletą rachunku jest również to, że studenci pobierający stypendium co miesiąc przez cały rok akademicki będą otrzymywać od banku dopłatę w wysokości 3 proc. (do 30 zł) w ramach promocji „Stypendium wyższe o 3%”, a za pierwsze przelane stypendium bank da im w prezencie 50 zł.

Reklama

Na drugiej pozycji, z sumą 9,5 punktu, znalazły się Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego oraz Kontu 360° Banku Millennium.

Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego jest rachunkiem, którego posiadacz nie zapłaci za prowadzenie, przelewy dokonywane przez Internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jedyna opłata, jaką może ponieść użytkownik, to ta za korzystanie z karty debetowej. Nie będzie ona jednak pobierana, jeśli dokona się przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na kwotę 200 zł.

Drugim srebrnym medalistą jest Konto 360° Student. To także rachunek, w którego cenniku przeważają zera. Posiadacz konta nie zapłaci za kartę wydawaną do rachunku, jeśli dokona przy jej użyciu co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej. Dodatkowo do 22 listopada 2015 r. trwa promocja, dzięki której studenci korzystający z bankowości mobilnej, płacący kartą czy BLIKIEM mogą otrzymać od banku 60 zł miesięcznie ­ 2% zwrotu za płatności kartą (do 30 zł miesięcznie) i 10% zwrotu za płatności BLIK (do 30 zł miesięcznie). Premia będzie wypłacana przez pół roku.

Niewątpliwą zaletą i Konta z Lwem Direct, i Konta 360° Student nowoczesna aplikacja bankowości mobilnej , w której do logowania wykorzystuje się technologię Touch ID.

Czołówkę zestawienia zamykają dwa rachunki: Eurokonto Intro Banku Pekao SA oraz PKO eKonto dla młodych mBanku. Obydwaj brązowi medaliści zdobyli po 9 punktów.

Eurokonto Intro Banku Pekao SA jest rachunkiem, którego posiadacz nie zapłaci za prowadzenie, przelewy przez Internet czy wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski oraz z bankomatów sieci UniCredit za granicą. Posiadacz konta nie zapłaci również za wydawaną do niego kartę debetową, jeśli dokona przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych o wartości co najmniej 400 zł. Może także liczyć na zniżki, nawet do 30%, w ramach programu „Galeria Rabatów”. Zaletą rachunku jest również możliwość korzystania z płatności mobilnych w ramach aplikacji bankowości mobilnej PeoPay.

Podobnie jak pozostałe rachunki z czołówki zestawienia eKonto dla młodych jest w pełni darmowe bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków. Posiadacz rachunku nie zapłaci nic za wypłaty z bankomatów w Polsce i za przelewy zewnętrzne dokonywane przez Internet, a jeśli w danym miesiącu dokona transakcji bezgotówkowych na co najmniej 100 zł, to nie zapłaci również za kartę płatniczą. Do zalet eKonta dla młodych trzeba też zaliczyć możliwość korzystania z bankowości mobilnej.

Konta standardowe

W kategorii „konto standardowe” na podium znalazły się trzy konta: SMART Konto Banku SMART, Konto Internetowe Alior Banku oraz Konto osobiste oferowane przez Orange Finanse.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont dla studentów - jesień 2015 (konta standardowe) TOP 3
Pozycja 1 2 3
Liczba punktów 11 10 9,5
Bank Nazwa konta SMART Konto Konto Internetowe Konto osobiste
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Szczegóły konta
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE NIE TAK
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 1) 0,00 zł
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie TAK TAK TAK
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK TAK TAK
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Założenia rankingu:konto jest zasilane kwotą 1000 zł miesięcznieposiadacz konta dokonuje 4 transakcji kartą debetową w miesiącu na kwotę 300 złwykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internet2 razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku i raz z bankomatu "obcego" (każda wypłata to 100 zł)1) 0,00 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash; 3,00 zł - za wypłaty z pozostałych bankomatów Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl
Konta standardowe dla studentów
pobierz plik

Na najwyższym stopniu podium znalazło się SMART Konto oferowane przez Bank SMART. Zwycięzca, który jest „prawdziwym kontem bankowym za zero”, zdobył 11 punktów. To zero to: brak opłat za prowadzenie konta, bezpłatna karta debetowa, którą można za darmo wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie, i darmowe zewnętrzne przelewy przez internet. Dodać trzeba, że posiadacze konta otrzymają do dyspozycji nowoczesną aplikację bankowości mobilnej, za pomocą której będą mogli całkowicie online otworzyć rachunek.

Miejsce drugie zajęło Konto Internetowe Alior Banku, które zdobyło 10 punktów. Posiadacz tego konta także otrzymuje rachunek za zero złotych, bezpłatną kartę debetową oraz darmowe przelewy przez internet. Niestety, wypłaty z innych bankomatów, poza tymi należącymi do sieci Euronet i Planet Cash, są płatne każdorazowo 3 zł. Posiadacza Konta Internetowego może brać również udział w programie rekomendacyjnym.­ Za każde skuteczne polecenie konta otrzyma od banku 60 zł. Niewątpliwą zaletą jest również dostępność aplikacji mobilnej z BLIKIEM.

Czołówkę zestawienia zamyka, zdobywając 9,5 punktu, Konto osobiste oferowane przez Orange Finanse. Posiadacz tego konta nie zapłaci nic za prowadzenie tego konta. Niestety, już za wypłaty z bankomatów nie zapłaci dopiero wtedy, kiedy wykona pięć transakcji bezgotówkowych czy transakcji przez Internet dowolną kartą.

Wszystkie konta bankowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie!

Student chcący założyć rachunek bankowy stanie przed nie lada trudnym wyborem. Czy wybrać ofertę skrojoną na miarę, z benefitami przysługującymi tylko studentom, czy zdecydować się na standardowe konto, z którego będzie można korzystać także po ukończeniu studiów? W naszym rankingu pokazaliśmy, że jest wiele ciekawych ofert. Każdy powinien po prostu przeanalizować wszystkich, by wybrać tę, która będzie najlepsza dla niego.