W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej nie pomagają docierające z mediów informacje o stanie pandemii. Jeżeli już studenci decydują się sięgnąć po pomoc, to muszą liczyć się z tym, że nie uzyskają jej od razu, ponieważ jak wskazuje 93 proc. respondentów czas oczekiwania na wizytę u specjalisty na NFZ jako zdecydowanie zbyt długi lub dość długi.

Reklama

Istnieje możliwość, by umówić się na wizytę u psychologa prywatnie. Jednak jak wykazuje badanie NZS, dla studentów wcale nie jest to najdogodniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę studencki budżet - aż 83 proc. ankietowanych ocenia cenę prywatnej wizyty u psychologa jako zdecydowanie lub trochę za wysoką.

Gdzie studenci powinni szukać pomocy?

Gdzie w takim razie studenci powinni szukać pomocy? Wydawałoby się, że na uczelni. Jednak aż 67 proc. studentów uważa, że promocja wsparcia psychologicznego na polskich uczelniach jest niewystarczająca, a co za tym idzie, wielu z nich nie wie o możliwości skorzystania z pomocy specjalisty. Warto zaznaczyć, że2/5 respondentów korzystających z pomocy psychologicznej zadeklarowało chęć skorzystania z pomocy psychologa zatrudnionego na uczelni w razie potrzeby.

Reklama

Obecnie dużo mówi się o dbaniu o zdrowie fizyczne, nie należy przy tym zapominać o tym, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w czasie pandemii. Badanie pokazuje, że istnieje pilna potrzeba wypracowania rozwiązań na poziomie instytucji, które mają szanse zagwarantować studentom dostęp do profesjonalnej i bezpłatnej pomocy psychologicznej – mówi Wiceprzewodniczący ds. Studenckich Jakub Sobolewski.

Raport o zdrowiu psychicznym studentów
pobierz plik

Centra Pomocy Psychologicznej

Eksperci także dostrzegają problematykę występującego zjawiska.

Czasy pandemii wystawiają nas na różne wyzwania, również te związane z funkcjonowaniem psychicznym. Izolacja, narastające problemy natury finansowej oraz emocjonalnej zauważalne są nie tylko w statystykach ale również w praktyce klinicznej. Raport Centrum Analiz NZS na temat zdrowia psychicznego napisany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii - dostarcza niewątpliwie ciekawych danych dotyczących stanu zdrowia psychicznego wśród studentów polskich uczelni. Okazuje się, że dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego - komentuje ekspert Monika Pilińska, psycholog z Centrum Kreatywnego Rozwoju.

Akcja #StudenciDlaZdrowia jest reakcją Niezależnego Zrzeszenia Studentów na bieżące wydarzenia. NZS wyciąga rękę do tych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniając bezpłatną pomoc, dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny psychologii.

Akcja cieszy się zainteresowaniem wśród studentów, dzięki czemu ich problemy mogą zostać rozwiązane doraźnie. Natomiast rekomendujemy rozpoczęcie prac w celu stworzenia Centrów Pomocy Psychologicznej, które mogą działać przy ośrodkach akademickich. Takie rozwiązanie jest długofalowym działaniem i wymaga współpracy na szczeblu instytucjonalnym oraz szerokiej debaty wszystkich środowisk akademickich –dodaje Sobolewski.